oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Download ˇ Artykuły ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kategorie Newsów15/11/2019 03:07

Lata 70-te
Od tego sezonu została utworzona III liga centralna zwana klasą międzywojewódzką. Łącznie powstało 8 grup III ligi, w których wystartowało 114 zespołów. Siedem grup liczyło po 14 zespołów, natomiast jedna grupa wystartowała w składzie 16-zespołowym. Po zakończeniu sezonu każdy mistrz grupy III ligi zapewniał sobie automatyczny awans do II ligi. Grupa wschodnia III ligi składała się z drużyn reprezentujących województwa : bialskie, chełmskie, lubelskie, zamojskie, kieleckie, radomskie, siedleckie, tarnobrzeskie.
„Chełmianka” rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu 19 lipca 1976 roku. W dniu 1 sierpnia zespół wyjechał na dwutygodniowe zgrupowanie kondycyjne do Puław. Podczas przygotowań Chełmianie rozegrali trzy mecze kontrolne, wszystkie przegrywając : z „Błękitnymi” Kielce 2:5, „Stalą” Poniatowa 0:2, „Wisłą” Puławy 1:7.
Przed rozpoczęciem rozgrywek zespół opuścił Sławomir Kozłowski, przechodząc do „Lublinianki”, natomiast przybyli Ryszard Andrzejczak z „Avii” Świdnik oraz Mieczysław Puszka z „Tomasovii”. Ponadto kadrę drużyny stanowili : Andrzej Słomka, Ryszard Stańkowski, Jerzy Wilkosz, Edward Niedźwiecki, Stanisław Świder, Stanisław Wróbel, Wiesław Tomala, Krzysztof Pasek, Jan Dynysiuk, Witold Ocysek, Henryk Nowicki, Mirosław Misiowiec, Gabriel Góra, Alfred Nowak, Roman Rusin, Marek Dubrownik, Jan Kawarski, Krzysztof Kamiński. Trenerem był Janusz Zalewski a asystentem Zbigniew Trześniewski.
Na inaugurację rozgrywek, 23 lipca 1976 roku „Chełmianka” w obecności 1000 widzów pokonała w Chełmie, drużynę „RAKS” Biała Podlaska 3:0 (w trakcie sezonu zmieniła nazwę na „AZS”). Bramki zdobyli Misiowiec w 20 i 80 minucie oraz Nowicki w 48 minucie meczu. Arbitrem tego meczu był sędzia Orłowski z Lublina. Po tym spotkaniu „Chełmianka” została liderem III ligi. W pozostałym meczach rundy jesiennej „Chełmianka” spisuje się bardzo dobrze, wygrywając między innymi z czołowym zespołem ligi „Radomiakiem” Radom 2:1. Po wygranym meczu X kolejki spotkań z „Pogonią” Siedlce 3:2 zespół z Chełma awansuje na 3 miejsce w tabeli. Słabsza końcówka rundy powoduje spadek na 6 miejsce w tabeli ze stratą 4 punktów do prowadzącej „Lublinianki”. Najwięcej bramek dla „Chełmianki” zdobyli : Misiowiec 8 i Dynysiuk 5.

Wyniki „Chełmianki” w rundzie jesiennej III ligi sezonu 1976/77

„Chełmianka” – „RAKS” Biała Podlaska 3:0(1:0) Misiowiec 20’, 80’, Nowicki 48’, widzów 1000
„Lublinianka” Lublin – „Chełmianka” 3:0(0:0), widzów 800
„Chełmianka” – „Radomiak” Radom 2:1(1:0) Jaśkiewicz 35’(samobój.), Nowicki 70’, widzów 1000
„Błękitni” Kielce – „Chełmianka” 3:0(0:0)
„Chełmianka” – „Granat” Skarżysko 3:0(1:0) Dynysiuk 20’, Andrzejczak 50’, Misiowiec 70’, widzów 1000. W 55 minucie meczu zawodnik „Granatu” Broda został usunięty z boiska za kopnięcie gracza „Chełmianki”
„Chełmianka” – „Czarni” Radom 1:1(1:1) Nowicki 32’, widzów 1000
„Stal” Poniatowa – „Chełmianka” 1:1(0:0) Misiowiec 72’, widzów 200. Piłkarze „Stali” nie wykorzystali rzutu karnego,
„Chełmianka” – „Stal” Kraśnik 3:0(0:0) Dynysiuk 65’, Misiowiec 80’, 85’, widzów 1500
„Broń” Radom – „Chełmianka” 2:0
„Chełmianka” – „Pogoń” Siedlce 3:2(2:1) Misiowiec 7’, 20’, Dynysiuk 86’, widzów 1500

14. Tomasovia Tomaszów L. 13 8 9-18

Po udanej rundzie jesiennej „rosną apetyty” wśród chełmskich działaczy. Liczą na poprawienie lokaty o dwie, trzy pozycje, a w szczególności na szczęśliwą rękę nowego szkoleniowca Janusza Sadlaka, który dotychczas opiekował się zespołem juniorów. Trener Janusz Zalewski zrezygnował z pracy z I drużyną. Do zespołu dołączył Leszek Cichomski, gracz „Startu” Pawłów. Władze klubu zapewniły zawodnikom dobre warunki przygotowań do rundy wiosennej. Zorganizowano zgrupowanie w Nowym Sączu. W trakcie tego obozu „Chełmianka” rozegrała mecze sparingowe z drużynami : „Sandecji” Nowy Sącz 1:2, „Dunajca” Nowy Sącz 3:2 i „Skawinki” Skawina 0:0. Po powrocie do Chełma, „Chełmianka” pokonała „Unię” Hrubieszów 1:0 oraz dwukrotnie „Trawenę” Trawniki 4:3 i 4:2.
Rundę rewanżową chełmscy piłkarze rozpoczynają 27 marca 1977 roku, od wyjazdowego meczu z „AZS-em” Biała Podlaska. Mecz w obecności 2000 widzów kończy się bezbramkowym remisem. „Chełmianka” mogła wygrać ten mecz, jednak w 70 minucie po strzale Misiowca piłka trafiła w poprzeczkę. W kolejnym spotkaniu w Chełmie gościmy lidera III ligi, „Lubliniankę”. Po zaciętym meczu w obecności 2000 widzów „Chełmianka” uzyskuje cenny remis 0:0.
Tydzień później chełmscy zawodnicy udają się do Radomia na mecz z kolejnym faworytem ligi „Radomiakiem”. Na stadionie zjawia się 7000 widzów pewnych zwycięstwa radomskiej drużyny. Mecz rozpoczyna się zgodnie z przewidywaniami, po 2 minutach gry gospodarze prowadzą 1:0, po bramce Strzemińskiego. Jednak odpowiedź Chełmian jest błyskawiczna, trzy minuty później Jan Dynysiuk doprowadza do wyrównania. Tuż przed przerwą w 45 minucie meczu Henryk Misowiec zdobywa drugą bramkę dla gości i „Chełmianka” schodzi do szatni prowadząc 2:1. Dziesięć minut po wznowieniu gry zawodnik „Radomiaka” Kalita zostaje ukarany czerwoną kartką i gospodarze grają w osłabieniu. Trener „Radomiaka” wierząc jeszcze w uratowanie remisu dokonuje dwóch zmian w swoim zespole. Jednak nie przynosi to spodziewanych efektów, a dodatkowo w 75 minucie meczu zawodnik z Radomia, Zieliński musi opuścić boisko ze złamaną ręką. „Radomiak” kończąc mecz w dziewiątkę musi pogodzić się z przegraną. „Chełmianka” po tym spotkaniu awansuje na 3 miejsce w tabeli. Sensacja w Radomiu, „Chełmianka” pokonała wicelidera tabeli na jego terenie i awansowała na 3 miejsce w tabeli. Drużyna chełmska wystąpiła w tym meczu w składzie : Słomka, Nowak, Misiowiec, Dynysiuk, Nowicki, Andrzejczak, Mikłaszewski, Świder, Wróbel, Niedźwiecki, Iwanek.
W kolejnych spotkaniach rundy wiosennej zawodnicy „Chełmianki” spisują się dosyć dobrze, jednak przydarza się wyjazdowa „klęska” z „Granatem” Skarżysko 1:7. Po ostatnim meczu sezonu zespół z Chełma plasuje się w środku tabeli. Sezon piłkarski 1976/77 RKS „Chełmianka” Chełm rozpoczęła jako beniaminek III ligi. Dobra gra całego zespołu zaowocowała pewnym utrzymaniem się w tej klasie rozgrywkowej, plasując się na koniec sezonu na siódmym miejscu. Do II ligi piłkarskiej awansował „Radomiak” Radom, który na finiszu o jeden punkt wyprzedził „Lubliniankę. III ligę opuszczają zespoły : „Pogoni” Siedlce, „Stali” Kraśnik, „Tomasovii” i „Czarnych” Radom.
Dobre wyniki sportowe „Chełmianki” miały wpływ na to, co działo się na trybunach wypełnionego zazwyczaj po brzegi stadionu przy ulicy Lubelskiej, gdzie wówczas piłkarze rozgrywali swoje mecze. To właśnie w tym okresie mają miejsce pierwsze próby organizowania się kibiców „Chełmianki”. Pojawiają się pierwsze flagi, pierwsze próby werbalne, kibice zaczynają jeździć na wyjazdy. Ciekawostką jest fakt, że flagi powiewające na stadionie były w barwach … żółto-zielonych. Dopiero później zostały zmienione na biało-zielone.
W trakcie sezonu „Chełmianka” rozegrała w Chełmie towarzyskie spotkanie z radzieckim drugoligowcem „Torpedo” Łuck. Mecz, który obejrzało 1500 widzów, zakończył się remisem 2:2(1:1). Bramki dla „Chełmianki” zdobyli Misiowiec w 43 minucie oraz Nowicki w 58 minucie, natomiast dla Dynama – Kloc 15’ i Baczijaszwili 89’. W zespole chełmskim wystąpili : Słomka, Świder (60’Brożek), Wróbel, Niedźwiecki, Iwanek, Nowicki, Andrzejczak, Góra, Pasek, Misiowiec, Nowak (46’Ocysek).

Wyniki „Chełmianki” w rundzie wiosennej III ligi sezonu 1976/77

„AZS” Biała Podlaska – „Chełmianka” 0:0, widzów 2000
„Chełmianka” – „Lublinianka” Lublin 0:0, widzów 2000
„Radomiak” Radom – „Chełmianka” 1:2(1:2) Strzemiński 2’ – Dynysiuk 5’, Misiowiec 45’, widzów 7000, sędzia Szynal (Lublin)
„Chełmianka” – „Błękitni” Kielce 0:0, widzów 1500, sędzia Zieliński (Poniatowa)
„Granat” Skarżysko – „Chełmianka” 7:1(4:0), sędzia Marek (Radom)
„Czarni” Radom – „Chełmianka” 1:1(0:1) Grzyb 80’ – Nowicki 9’, widzów 1000, sędzia Błażejewicz (Lublin)
„Chełmianka” – „Stal” Poniatowa 3:0(1:0) Nowicki 30’, Nowak 55’, Pasek 85’, widzów 1500, sędzia Łęcki (Zamość)
„Stal” Kraśnik – „Chełmianka” 2:0(1:0) Szmerło 32’, 58’, widzów 1000, sędzia Zieliński (Rzeszów)
„Chełmianka” – „Broń” Radom 1:2(1:1) Nowak 25’ – Bilski 30’(k.), Krakowiak 85’, widzów 1500, sędzia J.Zając (Przemyśl)
„Pogoń” Siedlce – „Chełmianka” 1:0(0:0) Puchalski 81’
„Chełmianka” – „Korona” Kielce 4:1(1:1) Nowak 14’, 50’, Nowicki 55’, Świder 67’ – Kiszkis 4’, widzów 1500
„Stal” Nowa Dęba – „Chełmianka” 3:0(0:0) Sulczewski 47’, Głowacki 60’, Fitkowski 62’, sędzia Włodarczyk (Lublin)
„Chełmianka” – „Tomasovia” Tomaszów L. 3:3(1:2) Mikłaszewski 20’, Nowicki 75’(k.), Nowak 87’ – Żurecki 3’, Kość 23’, Wróbel 60’(k.), sędzia Z.Stępień (Warszawa), widzów 1000

14. Czarni Radom 26 17 18-37

Bilans meczów „Chełmianki” w sezonie 1976/77 : 9 zwycięstw, 8 remisów, 9 porażek.
Prezes : Michał Matwiejczuk
Trenerzy : Janusz Zalewski ( jesień 76), Janusz Sadlak (wiosna 77)
Skład „Chełmianki” :Andrzej Słomka, Ryszard Stańkowski, Jerzy Wilkosz, Edward Niedźwiecki, Stanisław Świder, Stanisław Wróbel, Wiesław Tomala, Krzysztof Pasek, Jan Dynysiuk, Witold Ocysek, Henryk Nowicki, Mirosław Misiowiec, Gabriel Góra, Alfred Nowak, Roman Rusin, Marek Dubrownik, Jan Kawarski, Krzysztof Kamiński, Ryszard Andrzejczak, Mieczysław Puszka, Leszek Cichomski, Jan Mikłaszewski
Strzelcy bramek : Misiowiec – 9, Nowicki – 7, Dynysiuk – 6, Nowak – 5, Andrzejczak – 1, Pasek – 2, Świder – 1, Mikłaszewski – 1,